Ara

TEKRARLAYAN DÜŞÜKLER

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2020

Haftası ne olursa olsun 3 ve üzeri sayıda oluşan gebelik kaybı,tekrarlı düşük tanısı getirir. İlk basamakta ailenin genetik geçişli hastalıkları,annenin diabet,tiroid hastalığı,ailesel pıhtılaşma bozukluğu,romatizmal hastalıklar,bazı kan hastalıklarını sorgularız.Ultrason muayenesinde rahimin doğuştan bozuklukları (perde vs),hakkında şüphemiz olursa ilaçlı rahim filmi,hatta kamera ile rahim içinin değerlendirilmesi hem tanı,hem tedavi sağlar.Sorgulama ardından kan testleri sonuçlarına göre gebelik öncesinden başlanması gereken hazırlık ilaçları varsa üç ay önceden bilgilendirme yapılır.Beraberinde doğal beslenme diyeti önerilir.


Günümüzde bu konu ile tedavide olumlu gelişmeler yaşamaktayız.Tetkikler sonucunda sebep tespit edemediğimiz hastalar için,rahim duvarı üzerinde yapılan incelemeler neticesinde bazı yöntemlerle kimyasal gebelik dediğimiz daha ziyade erken dönem düşüklerinin engellenmesi için bazı yöntemler önerilmektedir.Doğal beslenme gıda takviyeleri yanında rahim duvarının bebeğin tutunması için elverişli hale gelmesine yardımcı olan bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Bu sebeple her ne olursa olsun özellikle ailesinde veya kendisinde gebelik kaybı hikayesi olan hastalarımız için basit değerlendirmeler sağlıklı bir doğuma giden ilk adımı atmamamızı sağlayacaktır. Uzm. Dr. Rumeysa OCAK KADIN HASTALIKLARI DOĞUM UZMANI

18 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

GÖZ KATARAKTI