Ara

HAŞİMATO TİROİDİ

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2020

Giderek artan yorgunluk,halsizlik,cilt kuruluğu,kabızlık,tiroid büyümesi haşimato troidtine bağlı olabilir.Troid bezi boğazımızın önünde 20 gr kadar büyüklüğünde bir bezdir.Metabolizmamızı düzenler,Troidit terimi troid iltihaplanmasıdır.(Non enfektif)

Troid bezine karşı oluşan antikorların neden olduğu haşimato troiditi kronik bir bozukluktur.Troid bezi bu enflamasyonla zamanla az çalışır.Hipotroidiye dönüşür.Haşimato yavaş ilerler,halsizlik,kilo artışı,boyunda şişlik,soğuğa tahamülsüzlük,kabızlık,troid hormon üretiminin azalması ile birlikte hipotroidi bulgularıdır.saç dökülmesi,tırnak kırılğanlığı,adet düzensizliği,depresyon,hafıza sorunları yapabilir.


Kadınlarda sık görülen haşimato troiditi aile üyelerindede sıktır.Otoümmin hastalıklarda görülme oranı artar.Tanısı troid hormonları ve troid antikorlarıyla konulur.Usg ve sintigrafi tanıda yardımcıdır.Troid hormonları ile Hipotroidi bulguları tedavi edilir.Tuzda iyot kıstlanmasına gerek yoktur.Haşimato troiditinde selenyumun etkisi tartışmalıdır. Uzm. Dr. Erdal SARICA DAHİLİYE UZMANI

29 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

GÖZ KATARAKTI