Ara

YUMUŞAK DOKU ROMATİZMASI (Fibromiyalji)

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2020

FİBROMİYALJİ SENDROMU NEDİR?

Fibromiyaljisendromu kronik bir kas-iskelet sistemi hastalığıdır. Halk arasında kas romatizması olarak bilinir.FMS; sebebi belli olmayan yaygın vücut ağrısı, belirli anatomik bölgelerde hassas noktalar, azalmış ağrı eşiği, başta boyun ve bel bölgesi olmak üzere tüm vücutta tutukluk, uyku bozuklukları(sabah uykusunu alamadan kalkma), yorgunluk,ellerde ve ayaklarda uyuşukluk, psikolojik yakınmalar ile birlikte görülen kronik hastalıktır. Bu sendroma anksiyete (korku,endişe) baş ağrısı,sancılı adet görme, kronik bel ağrısı, romatoidartrit, kronik yorgunluk sendromu gibi durumlar eşlik edebilir.Hastanın yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşüren bir sağlık problemi olduğundan mutlaka tedavi edilmelidir. FİBROMİYALJİ KİMLERDE VE NEDEN GÖRÜLÜR?

Fibromiyaljinin görülme sıklığı Amerika ve Avrupa’da %2-3 arasındadır.Türkiye’de ise 20-64 yaş arası kadınlarda bu oran %3.6 bulunmuştur.Bel ağrısı ve osteoartritten (kireçlenme) sonra en sık görülen kas iskelet sistemi hastalığıdır.Kadınlarda erkeklere oranla 2 kat fazla görülür.Yaşla birlikte görülme oranı da artar.55-64 yaş arasında ise en yüksek düzeye ulaşır.Yalnızca yetişkinlerde değil çocuklar ve gençlerde de görülmektedir.

Fibromiyalji mükemmeliyetçi ve işini aşırı titiz yapan kişilerin hastalığıdır. İş yaşamındaki başarısızlık, boşanma, sevilen bir kişinin ölümü, travmalar, sıkıntılı bir hastalık atlatma gibi durumlar sonrası görülen fibromiyaljilereprimerfibromiyalji denir. Bu hastalık kanser, enfeksiyon ve eklem iltihabı gibi başka bir hastalığa eşlik ederse, bu duruma da sekonderfibromiyalji denir. FİBROMİYALJİ TANI KRİTERLERİ NELERDİR?

Amerikan Romatoloji Derneği’nin 1990’da yayınladığı tanı kriterleri kabul edilmektedir.

· En az 3 aydır devam eden yaygın ağrı şikayeti olmalıdır.

· Palpasyon( elle muayene) ile tanımlanmış, 18 noktanın 11 inde ağrı olmalıdır.

· Ağrıyı açıklayan başka bir hastalık olmamalıdır.

TEDAVİSİ NASIL OLMALIDIR?

Amaç; ağrı, yorgunluk ve tutukluk şikayetlerinin azaltılması,egzersiz toleransının, fonksiyonelliğin ve yaşam kalitesinin arttırılması, stres ve psikolojik problemlerin giderilmesidir.En iyi tedavi ilaç tedaviisi ile birlikte ilaç dışı yöntemlerin bir arada kullanılmasıdır.

1. İLAÇ

Ağrı, yorgunluk ve uyku problemlerini azaltmak, genel iyilik halini arttırmak amacıyla kullanılmaktadır.

2. HASTA EĞİTİMİ

Hastaya nasıl bir hastalık olduğu ve doku hasarı meydana getirmediği açıklanmalıdır.Stres, kötü postür, uyku bozukluğu gibi ağrıyı arttırıcı faktörlerden kaçınması gerektiği vurgulanmaldır.Dinlenme molaları vererek aktivitelerini düzenlemeleri öğretilmelidir.Stres yaratan durumlarda duygu ve düşüncelerini açıkça ifade etmeleri önemlidir.

3. EGZERSİZ EĞİTİMİ

Aerobik egzersizler=Yürüme, bisiklet çevirme ve yüzme. (EN ETKİLİ) , Kuvvetlendirme egzersizleri=Haftada 3-5 kez 1-3 set ve 8-12 tekrar

Germe ve esneklik egzersizleri=Her gün özellikle okuma,yazma gibi günlük aktivitelerden sonra yapılabilir.

Su içi egzersizleri=Haftada 3 kez günde 1 saat yapılan su içi egzersizler ağrıyı azaltır ve kas kuvvetiyle beraber yaşam kalitesini arttırır.

Yoga ve pilates= Haftada 3 gün, 12 haftalık program ağrıyı azaltır, yaşam kalitesini arttırır.

4. PASİF TEDAVİLER

Yüzeyel sıcaklık tedavisi = Sıcak su torbası (hotpack) geçici olarak ağrıyı azaltır.

Hidroterapi = Balneoterapi, ılık-sıcak banyolar- çamur banyoları- spa tedavileri.

Elektroterapi = TENS, ultrason, enterferansiyel akım, yüksek voltajlı kesikli galvanik stimulasyon, mikroakım elektriksel stimulasyon kullanılır.

5. DÜŞÜK ENERJİLİ LAZER TEDAVİSİ

6. MANUEL TEDAVİ = 5 hafta ve üzerinde masaj uygulanan hastalarda rahatlama görülmüştür.

7. AKUPUNKTUR

8. KURU İĞNELEME


9. REFLEKSOLOJİ 10.KİNESİOTAPEMelis GÜN FİZYOTERAPİST

126 görüntüleme