Ara

HEMİPLEJİ VE PARKİNSON

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2020Parkinson hastalığı nedir?

Parkinson hastalığı beyinde dopamin üreten hücrelerin ölmesi nedeniyle meydana gelen bir sinir sistemi rahatsızlığıdır. Daha çok hareket sistemi ve kasları etkiler.

Hastalık kimlerde daha sık görülür?

Hastalığın ortalama başlangıç yaşı 60-80’dir ancak Parkinson hastalığı genç yaşlarda da başlayabilir. Tüm hastaların %5’inde hastalık 40 yaşından önce başlar. Tanının konulmasından ölüme kadar geçen ortalama süre 15 yıldır.


Parkinson hastalarında en sık görülen sıkıntılar nelerdir?

Hastalarda sıklıkla kaslarda sertleşme, yürüme ve denge bozukluğu, öne eğik duruş, ince işleri yapmakta beceriksizlik, ellerde titreme, konuşmanın yavaşlaması ve zor anlaşılır hale gelmesi, idrar sıkıntıları, psikolojik sorunlar ve beslenme sorunlarına rastlanabilir. Hastalarda kuvvet kaybına pek rastlanmaz fakat kaslarını konrtol etmede sorun yaşarlar. Parkinsonun ilk belirtileri yaygın inanışın aksine ellerde titreme değildir. Genellikle hastalık; harketlerde yavaşlama, öne eğik duruş, konuşmada bozukluğu ve donuk yüz ifadesi gibi belirtilerle başlar.

Parkinsonda fizik tedavi ve rehabilitasyon neden gereklidir?

Hastalarda egzersiz ve beslenmenin düzenlenmesi, sosyal ilişkilerin arttırılması, kondüsyonun korunması/arttırılması, günlük yaşam aktiviteleri becerilerinin sürdürülmesi, motor ve iletişim yeteneklerinin yeniden eğitimi gibi destekleyici yaklaşımlar hastaların yaşam kaliteleri açısından önem taşır. Parkinson ilerleyici bir rahatsızlık olduğundan rehabilitasyon süreci hastanın hayata bağlı kalması açısından çok değerlidir. Fizyoterapist eşliğinde yapılan egzersiz programı hastanın kendi başına egzersiz yapmasından çok daha etkindir. Bu nedenle hastaların düzenli olarak FTR hekmine muayene olup rehabilitasyon programlarına katılması hastalığın vereceği sıkıntıları en aza indirmek için büyük önem arzeder.

Felç (inme); beyinde damar tıkanması yada kanaması sonucu vücudun bir yarından oluşan kuvvetsizlik durumudur.

İnmeden sonra fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecine ne zaman başlanmalıdır?

İnmeye bağlı hayati tehlike atlatıldıktan sonra fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekimi hastayı değerlendirerek rehabilitasyon planını yapar. Bu süreçin mümkğn olan en kısa zamanda başlaması hastanın iyileşmesinde önemli rol oynar.

Felçli hastalarda iyileşme süreci nasıl gerçekleşir?

Hasarlanan beyin dokusunun toparlaması ilk aylarda daha hızlı gelişir. Bu nedenle özellikle ilk 2 ay iyileşmenin en hızlı olduğu dönemdir. Daha sonra altı aya kadar iyileşme hızı azalsa da devam eder. Sonrasında bir yıla kadar azalan oranlarda düzelme beklenir. Hasta ilk altı ayı daha önemli olmak üzere bir yıla kadar rehabilitasyon tedavisini ihmal etmemelidir.

Rehabilitasyon tedavisinde tedavi ekibinin tecrübe ve kalitesi büyük önem arzetmektedir. Deneneyimli doktor ve fizyoterapislerimiz tarafından uygulanan etkili bir fizik tedavi ile hastaların fiziksel kapatasitesini olabilecek en üst düzeye çıkarmak için hizmet vermekteyiz. EBRU ARICI FİZYOTERAPİST

31 görüntüleme