Ara

DENTAL İMPLANT

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2020

Dental implantlar; tedavi edilemeyen çürük, kırılma ve travma gibi nedenlerle kaybedilen dişlerin estetik ve fonksiyonunun tekrar sağlanması amacıyla, çene kemiğine yerleştirilen, böylece diş kökünü taklit eden titanyum vidalardır. Dental implantlar, titanyum bileşimleri sayesinde vücudumuz ile biyolojik olarak uyum sağlarlar. Diş kökünü taklit etmeleri nedeniyle geleneksel kuron, köprü ve total protezlere (takıp çıkarılabilen protezler) kıyasla daha sağlıklı, daha konforlu ve daha başarılı sonuçlar verebilirler.


İMPLANTIN FAYDALARI NELERDİR?

-- İmplantlar sadece eksik dişlerimizin olduğu bölgeye uygulanır. Bu nedenle ağzımızdaki diğer dişlerimizde herhangi bir işleme gerek kalmaz.

-- Geleneksel köprü ve total protezlere göre daha uzun ömürlü olup daha sağlıklı ve daha konforlu sonuç verirler.

-- Diş kayıplarının olduğu bölgelerde fonksiyona katılamayan kemik dokusu diğer bölgelere göre daha hızlı erimektedir. Dental implantlar yerleştirildikleri bölgede kemiği aktive ederek kemik erimesini azaltır ve yavaşlatır.

SAĞLIK DURUMUNUN İMPLANT YAPIMINDAKİ ÖNEMİ

Hastaların dental tedavilerini (kanal tedavisi, diş çekimi vb.) yaptırabilecek kadar sağlıklı olması durumunda implant tedavisini yaptırmalarında da herhangi bir sakınca yoktur. Fakat genel sağlık durumu çok iyi olmayan hastalarda uzman hekimlerce tetkikler yapılmalı ve hastanın sağlık durumunu takip eden tıp hekimlerinden özel onaylar alınmalıdır. Kontrol altında diyabeti olan hastalar, kalp hastaları, çeşitli nedenlerle kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar tıp doktorlarından yazılı onay ve görüş alınması halinde implant yaptırabilir. Durumunuzun implant tedavisine uygun olup olmadığına doğru karar verilebilmesi için mutlaka uzman hekimlerin muayenesini gerektirir.

DENTAL İMPLANT YAPIMI AŞAMALARI

Tedavi süreci, detaylı ağız içi ve radyolojik muayene (panoramik röntgen ve 3D volumetrik tomografi) neticesinde uygun kemik bölgelerine implantların yerleştirilmesi ile başlamaktadır. Bu işlem lokal anestezi altında yapılır. Operasyondan yaklaşık 7 gün sonra hasta dikişlerinin alınması ve kontrol için tekrar görülür. Bu kontrol seansında iyileşme yeterli görülürse hastaya geçici bir protez hazırlanır. Bu geçici protezler, hastanın 3 ay boyunca kullanması için tasarlanan daha basit protezlerdir. İdeal olarak çene kemiğine yerleştirilen implantların kemikle biyolojik olarak bağlanabilmesi için yaklaşık 3 aylık bir bekleme sürecine ihtiyaç vardır. Bu süreç, kullanılan implant markasına, implantın yerleştirildiği kemik bölgesine, kemik tozu uygulanmasına ve kişinin sağlık durumuna göre 2 ay ile 6 ay arasında değişkenlik gösterebilir. Hastanın kemik kalitesinin çok iyi olduğu durumlarda operasyonun hemen sonrasında protezler yapılabilmektedir. Bekleme süreci tamamlanan implantlar radyolojik olarak da kontrol edildikten sonra protetik aşamaya geçilir. Protetik aşama, hastalara göre planlanmış protezlerin yapıldığı aşama olup 2-3 haftalık zaman alabilir. Hastanın durumuna ve planlanan tedaviye göre 1-2 günde dahi tamamlanan protezler de mevcuttur. Dt. Eyüp KİRAZ

41 görüntüleme