Batıkent Çocuk Diş Hekimi-Pedodonti

Batıkent Çocuk Diş Hekimi-Pedodonti
11
0 Yorumlar

Batıkent Çocuk Diş Hekimi-Pedodonti

Batıkent Çocuk Diş Hekimi-Pedodonti

Batıkent çocuk diş hekimi  diş çürüğü genel olarak ciddi bir sorun olmakla beraber büyük oranda önlenebilmektedir. Batıkent çocuk diş hekimi Sağlığı problemi yaşan çocuklarda genel olarak ağrı, huzursuzluk, sosyalleşmede güçlük yaşaması ve yeme sorunları görülmektedir. Ayrıca çocuklarda okula gidememe durumu olabilmektedir. Batıkent çocuk dis Sağlığı sorunları yaşan çocukları ebeveynleri zaman kaybetmeden hastaneye götürmelidirler. Batıkent çocuk diş hekimi Sağlığı çocukların gelişimini ve okula hazır olma durumları hakkında bilgi vermektedir. Örneğin obezite ve yetersiz beslenme çocukta sosyal ve sağlık problemlerine işaret etmektedir. Batıkent çocuk diş hekimi Sağlığına aygırı bir şekilde aşırı şeker tüketimi çocukta diş çürümesi ile birlikte obeziteye neden olabilmektedir.

Tarihimizden günümüze kadar bebeklerin ilk çıkarmış oldukları dişlere süt dişi denilmektedir. Günümüz anneleri önceki dönem ebeveynlere göre süt dişlerine daha önem vermektedir. Daha önceki yıllarda anneler süt dişlerinin döküleceğini ve tekrar çıkacağı için çocuklarının süt dişlerine önem vermemişlerdir. Fakat günümüzde süt dişlerinin sağlığının çocuklar için büyük önem taşıdığı bilinmekte ve her gecen gün anneler bu konuda bilinçlenmektedirler. Batıkent çocuk diş hekimi  Sağlığı acısından süt dişleri çocuklar için büyük önem taşımaktadır. Özellikle çocukların yemeklerini saha sağlıklı tüketebilmeleri için süt dişlerinin sağlığı korunmalı veya tedavi edilmelidir. Yeme problemi yaşamayan çocukların yeterli düzeyde beslendikleri görülmektedir. Batıkent çocuk dis problemi yaşan çocuklarda gelişim yetersizliği ve büyüme bozukluğu gibi rahatsızlıklar görülmektedir. Batıkent çocuk dis uzman doktorları ile çocuklarınızın diş sağlığı ile birlikte gelişimi de sağlıklı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Batıkent çocuk diş hekimi etkiyen süt dişlerinin erken kaybedilmesi Çocuklarda dilin doğru konumlandırıl maması nedeniyle konuşma bozukluğu yaşamasına neden olabilmektedir. Aynı zamanda bu durum çocukta yanlış yutkunma alışkanlığına sebep olmaktadır. Batıkent çocuk diş hekimi Sağlığı süt dişleri daimi dişlerin gelme süresine kadar bulundukları bölgeleri korumaktadırlar. Çünkü çocuklarda çene dişleri içerisinde kök gelişimi devam etmektedir. Bu süreç çocukta belirli yaşlara göre devam edebilir. Batıkent çocuk diş hekimi süt dişleri sayesinde korunur. Çocukta süt dişlerinin sağlıklı olmaması durumunda süt dişleri erken kaybedilir ve bu durum hastada ortodontik problemlere yol açmaktadır.

Çocuklar özellikle süt dişleri dönemlerinde psikolojik olarak önemli ölçüde etkilemektedir. Çocukların okul hayatında süt dişlerinin kötü görünümünden rahatsız olabilmekte ve bundan utanabilmektedir. Batıkent çocuk diş hekimi problemi yaşan çocuklar ilerleyen zamanlarda okula gitmek istememektedir. Ayrıca içerisinde süt dişlerinin zarar görmesi ve gelişim aşamasında karşılaşılan herhangi bir rahatsızlık daimi dişlerin oluşma sürecinde problemler oluşturmakta veya dişlerin eksik olmasına neden olmaktadır. Batıkent çocuk dis için süt dişleri kişinin ileri ki zamanlarda yaşayacağı rahatsızlıklarda tedavi olarak kullanılmaktadır.

Batıkent Çocuk Diş​ İçin Yapılması Gerekenler

Çocuğunuzun diş sağlığı için 2 yaşlarında diş macunu kullanılmaya başlanabilir. Ancak florürlü diş macunu kullanmadan önce doktorunuza veya diş hekiminize sorunuz. Batıkent çocuk dis için sağlıklı gıdalar tüketilmeli ve tatlı atıştırmalıkları ve içecekleri sınırlandırılmalıdır. Aynı zamanda çocuğunuz için  hekiminizle düzenli diş muayeneleri planlayabilirsiniz. Çocuklarda erken yaşlarda öğretilen sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile çocuğunuzun dişleri hayat boyu sağlıklı kalabilmektedir.

mamak çocuk diş hekimi

Çocuklarda Diş Çürümesini Nasıl Önlenebilir?

Dişi olan her birey diş çürümesi yaşayabilir. Burada diş çürüme hızı çocuklarda daha hızlı yaşanmaktadır. Ancak Batıkent çocuk diş hekimi uzmanları bu durumu etkin müdahalelerle engellemektedir. Batıkent çocuk dis korunmasına yönelik önlemler ise aşağıda şu şekilde yer almaktadır.  Batıkentçocuk dis kapsamında çocukların ağız kısımlarına uygun olarak naylon kıllardan oluşan ve yumuşak diş fırçaları kullanılmalıdır. Batıkent çocuk diş hekimi  için çocukları motive edici renkli, şekilli diş fırçaları ve macunlar kullanılmalıdır. Burada dikkat gerektiren husus ise çocukların diş macununu fark etmeden yutma ihtimali olduğunu göz önünden bulundurulmalıdır.  Batıkent çocuk diş hekimi için  3 yaşından küçük çocukların diş macunu kullanması önerilmemektedir.

Batıkent çocuk diş hekimi teşvik edilmesi için ebeveynlerinde çocuklarına eşlik etmesi önemli olmaktadır. Çocuklara diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak için durumu olabildiğince eğlenceli hala getirmelisiniz. Örneğin evlerinizde diş fırçalama panoları yapabilirsiniz. Fırçalama sonrası pano üzerinde birlikte işaretleme yapabilirsiniz. Ayrıca çocuklarda diş fırçalama sürelerini Batıkent çocuk diş hekimi uzmanları 2 dakika olarak belirlemektedir. Bu ölçümü 2 dakikaya ayarlı kum saatlerinde gerçekleştirebilirsiniz. Çocuklara diş fırçalama alışkanlığını kazandırmaya yönelik tüketmiş oldukları şeker, çikolata gibi gıdaların diş yüzeylerine nasıl bir katman oluşturdukları aynada çocuklara gösterilerek ve daha sonra fırçaladıklarında dişlerindeki temizliği ve beyazlığı fark etmelerini sağlamalıyız. Batıkent çocuk diş hekimi için önem taşımaktadır.

Batıkent çocuk diş hekimi için çocukların diş hekimlerine olan ön yargılarını kırmak için ebeveynlere önemli rol düşmektedir. Ayrıca çocukların en geç 2.5 yaşlarında Batıkent çocuk diş hekimleri ile tanışmalıdır. Batıkent çocuk dis problemi yaşamayan çocukların en geç 2.5 ve 3 yaşlarında diş kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda bu durum çocukların diş hekimlerine karşı olan korkularının önüne geçebilmektedir. Batıkent çocuk dis probleminin önü geçmek için çocuklara çikolata veya şekerli bir ürün tükettiklerinde ağızlarını çalkalamanın dahi ne kadar önemli bir önlem olduğu Batıkent çocuk dis hekimleri tarafından vurgulanmaktadır. Yemeklerden sonra ağızın yıkanması sonucunda dişlere yapışan yiyecek ve akıntılar suyla çözünür ve yiyecekler sorun olmaktan çıkabilmektedir. Batıkent çocuk diş hekimi sadece dişler için değil genel sağlık içinde önem arz etmektedir. Batıkent çocuk diş hekimi için çocuğun doğumundan itibaren yapılması gereken birçok önlem bulunmaktadır. Batıkent çocuk diş hekimi için bebeklerin diş sağlığı için yumuşak bir bez parçası ile dişler temizlene bilinir. Ayrıca bebekleri biberonla yatırmaktan uzak durulmalı ve dişlerin üzerinde leke oluşmalarının önlenmesi için dişler düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Çocuk Diş Sağlığının Alanları

 • Çocukta süt dişlerinin ve daimi dişlerinin bakımı,
 • Çocukların dişinde oluşan çürük dolguları ve Tedavileri,
 • Çocuklarda süt dişler ve daimi dişler için yapılması gereken tedaviler,
 • Diş kök kanal tedavisi,
 • Çocuk diş çekimi tedavisi
 • Çocuklarda yaş gruplarına göre diş çıkarma durumunda yapılması gereken tedaviler
 • Çocuklarda dişlerde oluşan travmatik kırıkları tedavi,
 • Çocuklar için Ortodonti
 • Çocukların diş eti rahatsızlıklarına yönelik tedavi

Batıkent çocuk diş  hekimi çocuğunuzun bebeklikten ergenlik dönemine kadar profesyonelce tedavilerini ve kontrollerini sağlamaktadırlar. Çocukların ağız ve diş sağlığı ile ilgilenen bu alan aynı zamanda Pedodonti olarak da bilinmektedir. Bu alandaki hekimler ise pedodontis diş hekimleri olarak geçmektedir. Batıkent çocuk dis alanında çocukların karşılaşmış oldukları diş dolgusu, diş eti rahatsızlıklarının tedavisi, çocuklarda diş çekimi, süt dişlerin tedavisi, diş hastalıklarına karşı uygulanan tedaviler gibi yöntemler kullanılmaktadır.

çocuk diş doktoru ankara mamak

Çocuğunuz ve Pedodontist  Batıkent çocuk dis bakımı ve tedavisi yetişkinlere göre daha hassas ve dikkatli yapılmalıdır. Aynı zamanda uygulanan tedavi çocuğun psikolojik durumuna uygun ve geniş kapsamlı araştırılmalıdır.  Batıkent çocuk diş hekimi Pedodontistleri çocuk gelişimi ve psikolojisi hakkında bilgi ve fikir sahibidirler.  Ayrıca çoğunuz için alanında uzmanlaşmış kişilerdir. Batıkent çocuk diş hekimi pedodontistleri çocuklara doğru teşhis ve hızlı tedavi uygulamaları ile çocukların ağız ve diş sağlığını korumaktadır.  Batıkent çocuk dis yanlış tedavi sonucunda çocukların psikolojisi bozulabilmektedir. Bu durum ileride çocukta bilinçsel travmalara yol açabilmektedir. Batıkent çocuk dis hakkında yetersiz bilgiye sahip olan Pedodontist çocuklara korku ve dehşet yaşatabilmektedir. Bir çocuğun tedavisinde, pedodontist kadar, ebeveynlere de önemli görevler düşmektedir. Yetişkinler çocukları teşvik etmek için kendilerinden örnekler vermeleri çocukları rahatlatabilmektedir. Çocukların sağlıklı ağız gelişimi için Batıkent çocuk diş hekimi uzmanları ve yetişkinlerin çocukların psikolojileri hakkında yeterli düzeyde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir.

Çocuk Diş Sağlığı Alanında Sık sorulan sorular
 • Diş ağrısına ne iyi gelir?
 • Çocuğun dişleri ne zaman tamamlanır?
 • Çocuğun uykuda esnasında diş gıcırdatma nedenleri nelerdir?
 • Çocukta dişler ne zaman çıkmaya başlar?
 • Çocukta süt dişler ne zaman dökülmeye başlar?
 • Çocukta dişler neden geç çıkar?
 • Batıkent çocuk dis alanında daha çok bilgi için kliniğimizden randevu alabilir muayene olabilirsiniz. 

Batıkent çocuk diş hekimi  Sağlık Bakanlığına bağlı çalışmaktadır.Batıkent çocuk diş hekimi

Yorumlar (0)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşlem Sonucunu Giriniz